• Detská ekopolícia z terénu do lavíc

•         Cieľom projektu, ktorý bol podporený v roku 2010 Nadačným fondom Slovak Telekom pri Nadácii Intenda grantom vo výške 4811,12 €,  bola inovatívna forma výchovy detských ekopolicajtov, prostredníctvom využitia moderných informačných a komunikačných technológií, ktoré zefektívnia výučbu a prezentácie pre žiakov a detí MŠ v oblasti ochrany prírody, životného prostredia, separovania a nakladania s odpadmi.

Počas letných prázdnin (júl-august 2010) bola v rámci projektu zakúpená, dodaná a nainštalovaná interaktívna tabuľa s príslušenstvom v ZŠ Zábiedovo.

Začiatok školského roka 2010/11 znamenal i začiatok výučby a výchovy malých ekopolicajtov „v lavici“ prostredníctvom priameho využitia nových informačných technológií.

V mesiaci september sa každý týždeň uskutočnila 1 hodina vzdelávania v oblasti ochrany prírody, počas ktorej boli ekopolicajti hravou formou vtiahnutí do dialógu a práce. Interaktívna tabuľa umožňuje pedagógom živo-interaktívne pracovať a rozširovať si zručnosti pri práci s IKT, u žiakov sa zvýšila tvorivosť, interaktivita a záujem o štúdium, sú viac motivovaní byť súčasťou živého diania v triede a pri tabuli.

Na základe poznatkov z predchádzajúcej výučby, v mesiaci október detskí ekopolicajti v spolupráci s pedagógmi vytvorili pomocou IKT, zábavný kvíz o prírode, ktorý následne rozposlali elektronickou poštou žiakom iných škôl, s ktorými už v minulosti spolupracovali, prostredníctvom mailov žiaci navzájom komunikovali, pomáhali si s otázkami kvízu. Súčasne vytvorili prezentáciu, v ktorej predstavujú svoju činnosť. V tomto mesiaci bol pripravený aj článok o úspešnom projekte do obecných novín Zábiedovský oznamovateľ.

Mesiac november bol poslednou fázou projektu „Detskí ekopolicajti z terénu do lavíc“, kedy bol  vytvorený farebný kalendár na rok 2011, pri výrobe ktorého deti využili poznatky z výučby a fotodokumentáciu, ktorú  sami vytvorili počas práce „v teréne i v lavici“.